e-Devlet Kapısı Engelsiz Çağrı Merkezi

Yardım Merkezi

Engelsiz Çağrı Merkezi sadece işitme veya konuşma engeli bulunan vatandaşlarımıza hizmet veren görüntülü ve yazılı iletişim imkanı sunan web ve mobil platformlarda çalışan bir uygulamadır.
Engelsiz Çağrı Merkezi sadece işitme veya konuşma engeli bulunan vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.
Web tarayıcınızdan https://video-chat.assistt.com.tr/Register.html?name=edevlet adresini açarak veya Play Store ve App Store uygulama marketlerinden EngelsizÇağrı uygulamasını telefonunuza indirerek işaret dili bilen uzmanlarımız ile canlı olarak görüşme gerçekleştirebilirsiniz.
Web tarayıcınızdan uygulama adresine girmeniz veya telefonunuzdan uygulamayı açmanız ile sizi ilk olarak giriş ekranı karşılayacaktır. Giriş ekranında zorunlu alanları eksiksiz doldurduktan sonra “VATANDAŞ TEMSİLCİSİNE BAĞLAN” düğmesine tıklayarak giriş yapabilirsiniz.
Engelsiz Çağrı Merkezi giriş ekranında İsim, Soyisim, Telefon ve T.C. Kimlik No ve Doğrulama Kodu alanları doldurulması zorunlu alanlardır. Kameranız ve mikrofonunuz kapalı olarak sayfa açılır. İsteğe bağlı olarak kameranızı ve mikrofonuzu açarak giriş yapabilirsiniz. Kamera ve mikrofonunuz kapalı olarak görüşmeye bağlanmanız durumunda görüşmeniz ses ve görüntünüz kapalı olarak başlatılır. Giriş ekranında zorunlu alanları eksiksiz ve hatasız girmeniz sonrası “VATANDAŞ TEMSİLCİSİNE BAĞLAN” düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza bekleme sayfası çıkacaktır. Burada Vatandaş Temsilcisi'nin sizi kabul ederek görüşmeyi başlatması beklenmelidir.
Bekleme sayfasında işaret dili bilen uzmanlarımız sizi mümkün olan en kısa süre içerisinde görüşmeye alacaktır.
Bekleme ekranının sol alt köşesinde bulunan çıkış düğmesi ile istediğiniz zaman çıkış yapabilirsiniz.
Vatandaş Temsilcisi'nin sizi görüşmeye kabul etmesi ile anında ekrana “Vatandaş Temsilcisi ile Görüşme Başlatılıyor” yazısızı belirmektedir. Bu yazının belirmesi akabinde karşınıza görüntülü görüşme ekranı ve Vatandaş Temsilcimiz çıkacaktır.
Görüntülü görüşme ekranındayken kamera düğmesinin yanında bulunan mesajlaşma simgesine tıklayarak yazışma ekranına geçiş yapabilirsiniz. Yazışma ekranındayken de sayfanın sağ üst kısmında bulunan kamera düğmesine tıklayarak veya ekranda yer alan sarı bilgilendirme alanı içerisine tıklayarak görüntülü görüşme ekranına geçiş yapabilirsiniz.
Engelsiz Çağrı Merkezi uygulaması sadece hafta içi mesai saatleri olan 8:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Engelsiz Çağrı Merkezi giriş ekranında sol üst kısımda bulunan Ayarlar düğmesine tıklayarak Geri Bildirim menüsünden bize şikayet, öneri ve diğer konularda geri bildirimde bulunabilirsiniz. Görüşmelerin sonlanması sonrası da karşınıza çıkacak Geri Bildirim açılır penceresi üzerinden de aynı Geri Bildirim ekranına yönlendirilerek de geri bildirimlerinizi bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca Ayarlar menüsü altında bulunan iletişim Bilgileri menüsünde yer alan iletişim kanalları üzerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz. Geri Bildirimlerinize en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır.
Engelsiz Çağrı Merkezi uygulaması bir görüntülü ve yazılı görüşme uygulaması olması gereği uygulamaya giriş yapabilmeniz için bu izinleri vermeniz istenir. Ayrıca yapacağınız görüşmeler yasal gereklilikler ve hizmet kalite standartları gereği kayıt altına alınacağından bu izinlerin verilmesi gerekmektedir.
Engelsiz Çağrı Merkezi uygulamasını mesai saatleri içerisinde ihtiyaç duyduğunuz her an süre kısıtlaması olmaksızın kullanabilirsiniz.